Mäkké vianočné perníčky

Ak ste ešte nepiekli vianočné perníčky a máte pocit, že by ste mali, choďte do toho! Dajú sa urobiť výborné aj vo vegánskej verzii. Dokonca sú aj mäkučké nielen v deň pečenia, ale i týždeň po (asi aj dlhšie, zatiaľ ich mám urobené týždeň) a chutia i voňajú výborne, tak ako sa na správne perníčky patrí. Len čo sa týka vzhľadu, príklad si odo mňa neberte, keďže s mojou trasľavou rukou ozdobovať neviem a som rada, ak sa mi podarí aspoň krátka súvislá čiara:P

Tieto perníky sú moje úplne prvé perníky, vegánske či nevegánske. Takže nemôžem porovnať, či sa robia ľahšie alebo ťažšie od tých klasických, samozrejme, jeden zásadný rozdiel tu je, nešiel do nich med, takže som ich nemohla nazvať medovníky. Osobne mi viac chutia neozdobené, ale ak si potrpíte na vizuálnu stránku, použite na polevu namiesto bielka cukor múčka zmiešaný s citrónovou šťavou. Táto zmes rýchlo tuhne, takže na ozdobovanie je ideálna a ani sa neláme.

Samozrejme, jednou z motivácií k pečeniu týchto perníčkov mi boli krásne formičky lesných zvieratiek, ktoré som našla v IKEA. Stáli 2,99 €. Sú rozkošné, takže sa ešte oplatí do IKEA zbehnúť, aj keď tam asi bude tento vysoký predvianočný dátum riadny madness. Pevné nervy želám.

Čo budete potrebovať: (na cca 50 perníčkov):

 • 500 g hladkej múky plus múka na pomúčenie dosky a valčeka
 • 1 zrelý banán
 • 150 – 170 g cukru múčka
 • 3 PL ďatlového sirupu alebo agáve
 • 1 sáčok kypriaceho prášku do perníku
 • 1/2 čl sódy bikarbóny
 • 70 g kokosového tuku/oleja na varenie (bez arómy)
 • 3 pl kakaa
 • 1 čl škorice (ak máte, môžete dať aj perníkové korenie, ja som nemala, ale dala som ešte trochu karobu)
 • olivový olej na potieranie

pernikyy

fb Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

 

Ako na to:

 1. Najprv zmiešajte múku s cukrom, kypriacim práškom, sódou, kakaom a škoricou/perníkovým korením, poprípade karobom a potom pridajte mokré suroviny – banán, ďatlový sirup/agáve a kokosový tuk. Všetko dobre premiešajte a vypracujte tuhé cesto. Ak sa cesto príliš lepí, pridajte ešte múku.
 2. Keď je cesto pekne pevné a tuhé, obaľte ho do potravinárskej fólie alebo sáčku a nechajte na noc v chladničke.
 3. Na druhý deň ho vyberte z chladničky, nechajte ho na izbovej teplote a keď už nebude cesto príliš tuhé, rozvaľkajte ho po častiach na pomúčenej doske. Cesto sa celkom lepí, takže pomúčiť dosku i valček je potrebné.
 4. Trúbu si predhrejte na 170°.
 5. Povykrajujte formičkami z cesta požadované tvary a poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrite olivovým olejom a šup s nimi do trúby. Pozor! Pečieme len 10-15 minút! Perníky musia byť pri vyberaní z trúby ešte mäkké, tak potom ostanú mäkké aj dni po pečení.
 6. Proces opakujte, kým neminiete celé cesto. Perníčky nechajte vychladnúť a ozdobiť ich je najlepšie deň po pečení. Ja som použila už spomínaný cukor múčka vymiešaný s citrónovou šťavou. Snáď sa vám podarí ozdobiť krajšie než mne;P

Hotové perníčky skladujte v uzavretej nádobe.

pernikk

Obtiažnosť: ☆☆

fb Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s