Cícerové focaccie

Čo k vínu?! To je otázka staršia ako ľudstvo samo. Samozrejme, kladieme si ju len pri sofistikovanejšom pití, keď si ho dávame doma či na návšteve zo stopkového pohára, nie, keď sa chceme rýchlo pripiť či zahriať počas mrazivých festivalových nocí (že Pohoda). Syry, šunky či nebodaj klobásy sú pre vegánov tabu, bageta či chleba trochu o ničom, chipsy a arašidy nezdravé… Zostávajú nám olivy a hrozno. Hrozno som tentokrát nechala tak a zobrala olivy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou talianskeho pečiva – focaccií. Aj keď ich mám rada i z normálnej múky, tentokrát som urobila ich bezlepkovú verziu a musím ich (sa) pochváliť.

Doma sa mi už dlhšie povaľovala cícerová múka, konkrétne táto. Dobrou vlastnosťou tejto múky je, že je naozaj zdravá – obsahuje proteíny, vitamíny B2 a B6, mnoho železa a kyseliny listovej. Zlou vlastnosťou tejto múky je, že je dosť suchá – aj preto sa pri pečení napr. chlebu kombinuje s múkou pšeničnou či ražnou, ale výsledný produkt aj tak vždy vysuší viac, než je milé. V týchto focacciách som použila len cícerovú múku, preto musím prízvukovať, že naozaj dobré sú len čerstvé a pár hodín po upečení. Na druhý deň ich už budete musieť zapíjať hektolitrami vody alebo ďalšieho vína (zámienka k ďalšej pitke?). Ale sľubujem, keď sú čerstvé, bohato vám to vynahradia – sú voňavé, chrumkavé na vrchu a mäkučké vnútri. Dobrého teda veľa a dlho nebýva, preto pozvite kamarátov či rodinu, zjedzte ich pekne všetky spolu a vychutnajte si príjemný letný večer na záhradke, terase či balkóne.

Čo budete potrebovať:

  • 300 g cícerovej múky (mne z tejto gramáže vyšlo 9 focacií o veľkosti tých na obrázku, takže ak chcete viac, zdvojnásobte objem)
  • olivy – zelené alebo čierne alebo oboje
  • sušené paradajky
  • lístky rozmarínu
  • olivový olej
  • bazalka
  • oregano
  • cesnak
  • čierne korenie
  • soľ

Ako na to:

1. Nakrájajte si olivy, sušené paradajky na menšie kúsky. Cesnak pokrájajte na plátky a odložte tieto tri ingrediencie bokom.

2. Do misy si nasypte cícerovú múku, prisypte asi jednu PL soli, trošku cukru, čierne korenie podľa chuti, prilejte 2 pl olivového oleja, prisypte oregano a bazalku (sušenú alebo čerstvú nasekanú), zmiešajte a pridajte nakrájané olivy, sušené paradajky a cesnak, opäť dobre zamiešajte.

3. Do zmesi prilejte vodu. Konzistencia by nemala byť riedka, cesto bude dosť lepkavé, ale taká je cícerová múka, nič s tým už nenarobíme:)

3. Nechajte zmes odpočívať cca 30 min., aby sa všetky zložky prepojili.

4. Na plech s papierom na pečenie lyžičkou vytvarujte z cesta placky. Ich vrch potrite troškou olivového oleja, posypte lístkami rozmarínu, ja som ešte pridala aj zvyšné olivy, sušené paradajky a posypala bazalkou.

placky1

5. Dajte do vopred predhriatej trúby a pečte cca 20 min. na 200 °C. Placky budú chrumkavé na vrchu a vo vnútri mäkké.

Podávajte s obľúbeným vínom, ale dobré budú i ako hlavný chod so šalátom či dipom:)

focacciaplacky2placky3

Čas prípravy: 60 min.

Obtiažnosť: ☆

Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s