Nátierka z pečených paradajok a cesnaku

Na krásne slnečné počasie sa hodí niečo voňavé, letné a ľahké. Urobte si doma trošku talianskeho vibu a šupnite do trúby paradajky i cesnak, potom ich zmixujte a tešte sa. V spojení s čerstvou bazalkou ide totiž o neodolateľnú kombináciu. Warning: Zje sa pravdepodobne hneď.

Ak máte čas, určite si k nej upečte aj vlastný chlieb alebo iné pečivo. Ak nie, navštívte pekáreň a zoberte si chrumkavý chlieb (samozrejme vegan) ešte z pece. Výsledný dojem z tejto nátierky bude o to lepší. Najlepší čas na jej prípravu je, samozrejme, v lete, kedy paradajky nestoja nič, ale niekedy sa proste čakať nedá. K tomuto receptu je tiež potrebná čerstvá bazalka, ktorej sa tá sušená absolútne nevyrovná a jej vôňa je bezkonkurenčná, a taktiež i dobrý domáci cesnak. Keďže sú rajčiny celkom vodnaté, nátierka si vyžaduje trošku zahustiť – ja som použila lahôdkové droždie, ktoré jej dodalo trošku “syrovú” príchuť a krémovejšiu konzistenciu. Ideme na to!

Čo budete potrebovať: (na množstvo ako v nádobe na obrázku)

  • dobré paradajky – cca 600 g
  • domáci čerstvý cesnak
  • čerstvé lístky bazalky
  • 3-4 pl lahôdkového droždia (alebo podľa potreby na zahustenie)
  • čierne korenie
  • trošku chilli
  • olivový olej
  • oregano
  • soľ

tomato natierka

Ako na to:

1. Paradajky si nakrájajte a poukladajte na alobal v pekáči spolu s pár lístkami bazalky. Osoľte ich, okoreňte (všetky zmienené koreniny), pokvapkajte olivovým olejom a premiešajte.

tomato natierka1 tomato natierka2 tomato natierka3

2. Spodok cesnaku (v celku) odkrojte a položte k rajčinám na pekáč. Prikryte aj z vrchu alobalom a dajte piecť do predohriatej trúby na 200°C na cca hodinu.

3. Keď sa vám krásne rozvonia kuchyňa a cesnak bude mäkký, vyberte pekáč z trúby a nechajte obsah vychladnúť.

tomato natierka4

4. Následne premiestnite upečené paradajky do mixéra (vodu, ktorú pustili nie – odporúčam vám ju však nevylievať, kľudne si ju dajte, je výborná sladučká), rozmixujte ich spolu s listami bazalky.

5. Vyberte zo zväzku cesnaku mäkký obsah nožom a pridajte do mixéra. Trochu si môžete nechať a rozotrieť na chleba, je výborný i samotný.

6. Pridajte do mixéra lahôdkové droždie na zahustenie, dosoľte a dokoreňte podľa potreby. Hotovo! K nátierke sa budú skvele hodiť i olivy:)

tomato natierka5 tomato natierka6 tomato natierka7

Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s