Starring: Medvedí cesnak

Konečne prichádza pre mnohých (a hlavne pre milovníkov zeleniny) najkrajšie obdobie roka (spolu s letom). Pre mňa je jednou z najcharakteristickejších chutí jari práve medvedí cesnak, ktorého sezóna sa v našich lesoch práve začína. Obľúbenej potrave oslabených medveďov po zimnom spánku sa darí na tmavších a vlhkých miestach. Urobte si preto prechádzku po prírode, nechajte sa k tejto zelinke doviesť jej charakteristickou vôňou (pozor, nezameňte si jej listy s jedovatými konvalinkovými – tie nevoňajú po cesnaku) a nazbierajte si tento liečivý dar prírody plnými priehrštiami. Ak sa vám do hory nechce, nájdete ho už určite i na trhoch (jeden zväzok stojí cca 50 centov). Možnosti jeho využitia sú široké, pozrite sa, čo dobrého som z neho urobila ja.

Ak tiež disponujete záplavou voňavých zelených listov, mali by ste vedieť, že dlho vám rovnako fresh a v plnej chuti neostanú. V žiadnom prípade ich neskladujte v taške, sáčku, igelitke, potrebujú dýchať. Medvedí cesnak má úžasné prírodné antibakteriálne a antibiotické účinky, pomôže pri zápaloch, infekciách, čistí krv, pomáha pri kŕčových žilách, problémoch so žalúdkom, hojí rany, posilňuje imunitu a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho. Skrátka, jesť sa ho určite oplatí! Ale ako a v čom? Okrem klasického natrhania na nátierku ako pažitku sa s ním dá urobiť i veľa ďalších zaujímavostí. Tu je zopár tipov.

Pesto

Najzákladnejší a najjednoduchší recept, ktorý vie pohltiť veľké množstvo zelených listov v krátkom čase, je určite pesto. Jednoducho zalejte listy vhodným pomerom kvalitného olivového oleja, pridajte nasekané orechy podľa vašej voľby, môžete dochutiť trochou soli, poprípade korením a citrónovou šťavou a všetko pekne rozmixujte (pri väčšom množstve listov odporúčam stolový mixér alebo kuchynský robot, s tým ručným budú vaše nadávky počet i susedia na štvrtom). Pesto sa bude skvele hodiť na toasty, cestoviny, k tofu, seitanu, ako omáčka na spestrenie k inak “obyčajným” jedlám.

Medvedia polievka

Táto polievka skvele poslúži pri chorobách – je správne štipľavá a vďaka medvediemu cesnaku zásobená množstvom vitamínov. Navyše ju budete mať hotovú za dve sekundy. Skoro. Potrebujete na ňu zelený hrášok, zemiak, dva strúčiky normálneho cesnaku, ktoré spolu varíte do zmäknutia, pridáte medvedí cesnak, trochu prevaríte, osolíte, okoreníte, pridáte trochu citrónovej šťavy, rozmixujete a super rýchlu a super chutnú polievku máte na svete!

polievka

Cestoviny s brokolicovou omáčkou a medvedím cesnakom

Cestoviny sa k medvediemu cesnaku hodia ako riť na šerbeľ, to je známy fakt. Vymyslela som si preto omáčku, kde sa ho dá nahádzať veľa a aj tak sa tam nejak vždy stratí, takže nie je až tak prehnane aromatická a pred rande si ju kľudne môžte dať.

Čo potrebujete:

  • 500 g brokolice
  • 3 hrste medvedieho cesnaku
  • ovsená smotana
  • olivy
  • 4 pl lahôdkového droždia
  • citrónová šťava
  • čierne korenie, bazalka
  • morská soľ

Ako na to:

Brokolicu pokrájanú na ružičky poduste do zmäknutia. Potom 3/4 z nej rozmixujte a spolu s nerozmixovanými ružičkami, kukuricou a olivami zmiešajte so smotanou a nechajte spolu variť. Neskôr pridajte na kúsky potrhaný medvedí cesnak,  varte ešte chvíľku, potom primiešajte lahôdkové droždie, citrónovú šťavu, soľ a korenie podľa chuti. Hotovo! Vyjde na cca 4 porcie.

pasta

Medvedia tinktúra

A teraz niečo pre alkoholikov! Pri sŕkaní tohto “nápoja” si totiž budete môcť povedať, že robíte niečo pre svoje zdravie. Postup je jednoduchý – zalejte za hrsť medvedieho cesnaku fľašou vodky a nechajte vyluhovať cca 10 dní. Skúste vydržať aj vtedy, ak  sa vám v strede žúru minú zásoby regulérneho alkoholu, vyplatí sa vám to a vaše zdravie sa vám určite odvďačí – s touto tinktúrou pri poctivom každodennom užívaní nemá žiaden bacil ani parazit najmenšiu šancu!

Strava zelených aj na Facebooku

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s